امروز جمعه ۴ خرداد ,۱۳۹۷ | نقشه سایت | خوراک سایت

مجله اقتصادی توس اکو

سفارش تبلیغات
  • متن خبر
رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان مطرح کرد

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت: خراسان رضوی باید محور توسعه روابط اقتصادی با افغانستان باشد.

محمود سیادت با بیان اینکه اقتصاد خراسان رضوی متاثر از شرایط عمومی کشور و منطقه است، اظهار کرد: طبق آخرین آمار رسمی در هفت ماهه سال جاری میزان صادرات استان به افغانستان ۵۰ درصد، ۲۰ درصد به ترکمنستان، ۶ درصد به عراق، ۵ درصد تاجیکستان و ۴ درصد به امارات عربی بوده و سهم کشورهای افغانستان،‌چین، اسپانیا و … نیز در صادرات حدود یک تا دو درصد است.

وی در خصوص میزان ارزش ارزی و دلاری این حجم از صادرات، تصریح کرد: ۹۹ درصد ارزش ارزی و ۹۶ درصد ارزش دلاری از طریق صادرات به این ۱۰ کشور کسب شده است.

سیادت با تاکید بر اینکه میزان صادرات استان کاهش پیدا نکرده است، عنوان کرد: علی‌رغم اینکه افغانستان سخت‌ترین سال از نظر رکود و شرایط وخیم اقتصادی را داشت، اما خوشبختانه به میزان بسیار کمی شاهد افزایش صادرات به این کشور نیز بودیم که این خود نشان دهنده این است که باید به بازار افغانستان توجه بیشتری شود.

عضو کمیسیون اتاق مشترک ایران و افغانستان دلیل افزایش صادرات به افغانستان را نزدیکی فرهنگی، اجتماعی و … با این کشور دانست و افزود: افغانستان به دلیل وجود زبان مشترک که باعث ایجاد ارتباط راحت‌تر و حضور میلیون‌ها تبعه افغان در ایران که باعث شکل‌گیری فرهنگ مصرف مشترک با این کشور شده است به هیچ عنوان قابل مقایسه با کشورهای همسایه ایران در آسیای میانه نیست.

وی با بیان اینکه در خصوص صادرات به ترکمنستان با دو مسأله روبه‌رو هستیم، خاطرنشان کرد: بخش زیاد صادرات ایران به ترکمنستان ناشی از ارسال کالا برای طلب گاز از این کشور بوده که در قبال دریافت گاز از ترکمنستان به دلیل وجود تحریم‌ها مجبور به مبادله کالایی هستیم و ۲۰ درصد از صادرات آن کشور نیز از همین محل تامین می‌شود.

سیادت با بیان اینکه اقتصاد ترکمنستان کاملا دولتی و متاثر از حامل‌های انرژی و سوخت است، افزود: طبیعتا با کاهش قیمت نفت و پروژه‌های عمرانی نیمه تمام این کشور نمی‌توان انتظار تغییرات جدی در روابط تجاری با ترکمنستان را داشت بلکه حتی کاهش صادرات نیز پیش‌بینی می‌شود.

عضو کمیسیون اتاق مشترک ایران و افغانستاندر گفت‌وگو با ایسنا ،  در خصوص بازارهای صادراتی عراق نیز تصریح کرد: میزان صادرات استان به این کشور ۶ درصد بوده که علی‌رغم وجود فرصت‌های ارزشمند صادراتی در بازار عراق به دلیل بعد مسافتی استان با این کشور و وجود استان‌های توانمند از لحاظ صنعتی در نزدیکی عراق، سهم استان برای صادرات تنها محدود به کالاهای خاص غذایی شده که توجیه‌ پرداخت کرایه را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه تاجیکستان به دلیل نزدیک بودن به ایران بستر خوبی برای تجارت است، اظهار کرد: با این وجود اقتصاد این کشور متاثر از روسیه بودده و محل درآمد کارگران تاجیک از روسیه است و با اتفاقات اخیر منطقه و تحریم روسیه و افت اقتصادی آن کارگران تاجیک بیکار شده و بحث‌های بیکاری در این کشور رواج پیدا کرده است.

سیادت در ادامه افزود: رکود اقتصادی و تلاطم‌های سیاسی در تغییر نگاه رهبران این کشور نسبت به ایران باعث کاهش ظرفیت‌های کاری آن شده است.

رییس اتاق مشترک ایران و افغانستان ضمن پیش‌بینی اینکه کاهش صادرات در سال آینده با تاجیکستان قطعی خواهد بود، اظهار کرد: عمارات متحده عربی نیز به دلیل اینکه تنها بازار واسطه برای بسته‌بندی محصولات ایرانی هستند قابلیت اتکا برای تجارت را ندارند.

وی در خصوص بازار قزاقستان نیز گفت: قزاقستان ظرفیت خوب و توانمندی از لحاظ مالی دارد و به دلیل اینکه ایران تنشی با قزاق‌ها ندارد، ظرفیت بسیار عالی برای صادرات خواهد داشت که این شرط بالا بردن استاندارد و کیفیت در محصولات ایرانی می‌طلبد و باید در برنامه‌ریزی سال آینده لحاظ گردد.

 

سیادت با اشاره به ظرفیت بازارهای ازبکستان نیز، ادامه داد: ازبکستان به دلیل جمعیت بالا ظرفیت خوبی برای تجارت دارد، اما وجود مشکلات سیاسی و امنیتی روابط ما با این کشور را محدود کرده و حل این معضل نیازمند توانایی پیچیده اقتصادی است.

 

رییس اتاق مشترک ایران و افغانستان با بیان اینکه اقتصاد ما در بازارهای چین تنها محدود به مواد خام شده است، گفت: در این خصوص تشکل‌ها و فعالین اقتصادی باید زمینه حضور بیشتر را فراهم کنند، اما متاسفانه چین هم با ورود به دوران رکود نسبی دچار مشکلات عدیده شده است.

 

وی با تاکید بر اینکه برای رونق تجاری استان باید به بحث صادرات و بازارهای تجاری افغانستان توجه ویژه شود، عنوان کرد: بازار پاکستان نیز مقصد خوبی برای فعالیت‌های تجاری است، اما افغانستان را به دلیل بالفعل بودن برای استان و اتفاقات سیاسی اخیر که رویکرد آنها را به کشورهای همسایه از جمله ایران جلب کرده می‌توان با راه‌اندازی مسیر ترانزیت صادرات را چند برابر کنیم.

 

سیادت با اشاره به اینکه ظرفیت تجارت به افغانستان باید در همه بخش‌های اقتصادی موجود کشور ایجاد شود، عنوان کرد: با رفع موانع تحریمی و رسیدن به پسابرجام محدودیت‌های حضور در پروژه‌های بزرگ فنی و مهندسی با ایجاد شرکت‌های تخصصی مشاوره‌ای و بهره‌گیری از بحث گردشگری سلامت خاتمه می‌یابد و ما باید بسته غنی اقتصادی را فراهم کنیم.

 

رییس اتاق مشترک ایران و افغانستان با بیان اینکه باور داریم که بازار افغانستان فرصت طلایی برای اقتصاد استان است، افزود: محور توسعه روابط اقتصادی با افغانستان می‌تواند خراسان رضوی باشد که با عزم همگانی فعالان اقتصادی می‌توان استان را به عنوان محور اصلی ارتباط با افغانستان تبدیل کرد.

  • نظرات
به عنوان اولین نفر نظر ارسال نمایید.


نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
مشاور سئو