امروز دوشنبه ۴ تیر ,۱۳۹۷ | نقشه سایت | خوراک سایت

مجله اقتصادی توس اکو

سفارش تبلیغات
  • متن خبر
رئيس اتحاديه آجيل و خشكبار مشهد خبر داد:
ایران در بحث صادرات آجیل و خشکبار اولین جایگاه را در دنیا دارد اما در بحث تولید خطر از دست دادن این جایگاه وجود دارد.
علیرضا ارزانی ممقانی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به حیاتی بودن مساله حفظ جایگاه عنوان کرد: تا پارسال در بحث تولید پسته، ایران جایگاه اول را داشت که امسال این جایگاه را آمریکا در دست دارد و برای دیگر اقلام آجیل و خشکبار در بحث تولید رقبای جدیدی در حال ظهور هستند. واضح است اگر دست بکار نشویم و تلاش نکنیم، جایگاه خود را از دست خواهیم داد.
وی ادامه داد: اگر جهاد کشاورزی به صورت جهادگونه فعالیت نکند، مشکلات زیادی در بحث تولید و قیمت تمام‌شده پیش خواهد آمد.
ارزانی ممقانی با بیان اینکه نوع سمپاشی و آبیاری ایران نسبت به آنچه که به صورت معمول در جهان انجام می‌شود، کاملا اشتباه است، تصریح کرد: در حال حاضر ما بنا به محصولی که تولید می‌کنیم، میزان مصرف آب و سم‌مان بسیار زیاد است. همچنین مصرف زیاد سم سبب باقی ماندن مقدار اضافه آن در محصول می‌شود که این خود کیفیت محصول، تولید و صادرات را تهدید می‌کند.
وی افزود: با ادامه داشتن این شرایط دیگر توان رقابت نخواهیم داشت و در برابر محصول رقیب که هم ظاهر بهتری دارد و هم قیمت تمام شده کمتری دارد، ما تنها بازنده این میدان خواهیم بود.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد با اشاره به اینکه رقیب با شدت بر روی کیفیت بالای محصولات خود کار می‌کند، عنوان کرد: برای حفظ این جایگاه باید تلاش کرد وگرنه بازار‌هایی که سال‌ها صادرکنندگان توانسته‌اند حفظ کنند و سهمی از آن داشته باشند، از دست خواهد رفت.
وی اظهار کرد: علاوه بر کار و تلاش باید به ارتباطات با دیگر کشور‌ها نیز توجه کرد که امری بسیار مهم و تاثیر‌گذار است. متاسفانه بنا به مسائل سیاسی این قبیل تعاملات گاها ضعیف است. با این حال در ماه رمضان با توجه به نیاز بازار کشور‌های عربی میزان صادرات آجیل و خشکبار ما به این کشورها بیشتر شد اما میزان آن نسبت به سال گذشته افزایش نیافته است.
ارزانی ممقانی با بیان اینکه بنا به اطلاع‌رسانی‌ها همه از اهمیت مجوزهای کسب و کار باخبر هستند، گفت: ۸۰ درصد واحد‌های این صنف دارای مجوز هستند. از ابتدای سال دو واحد متخلف شناسایی و تعطیل شده‌اند. البته لازم به ذکر است که تخلف نسبت به سال گذشته بسیار کاهش یافته و تنها مواردی در نزدیکی ایام عید مشاهده شده است.
وی وضعیت سرمایه‌گذاری در این صنف را خیلی خوب توصیف و بیان کرد: با وجود بومی بودن این تجارت و تخصصی نبودن آن، همه می‌توانند در آن فعالیت کنند و به همین جهت سرمایه‌گذاری‌ها خوب بوده است. هرچند یکسری تلاش‌هایی را به لحاظ بهتر شدن شرایط باید صورت گیرد زیرا اگر به شیوه گذشته عمل کنیم و اقدامات جدیدتر و برخورد متفاوت نداشته باشیم، طبیعتا توان رقابت و حفظ جایگاه را از دست خواهیم داد.
‎رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد همچنین از تعطیلی ۲۰ درصد واحد‌ها در سال گذشته به علت ضعیت بد اقتصادی خبر داد.
وی با اشاره به اینکه قیمت آجیل و خشکبار متاثر از میزان تولیدات و سپس میزان صادرات و واردات است، تصریح کرد: با توجه به اینکه تا پایان نیمه سال برداشت محصولات صورت می‌گیرد، پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها کاهش یابد.
ارزانی ممقانی در خصوص تخفیفات واحد‌های صنفی بیان کرد: سود قانونی ۱۲ درصد است و واحدی که بخواهد حتی ۱۰ درصد تخفیف بدهد، ضرر ‌می‌کند. تخفیفات ۴۰ یا ۵۰ درصدی که برخی واحد‌ها می‌دهند هم تخلف است چراکه اصلا چنین تخفیفی وجود ندارد. گاه حتی با کم کردن کیفیت تخفیفات را اعمال می‌کنند که این خود تخلف است.
وی میزان تولیدات داخلی آجیل و خشکبار را متغیر دانست و عنوان کرد: حدود ۹۰ درصد بادام زمینی متاسفانه وارداتی است اما صددرصد پسته، کشمش و فندق موجود در ایران تولید داخلی است و حتی صادرات نیز دارند.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد ادامه داد: همچنین ما در تولید خرما با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید، اولین تولیدکننده و صادرکننده دنیا هستیم.
ارزانی ممقانی با بیان اینکه تقریبا تمام دنیا خواستار آجیل و خشکبار ایران هستند، تصریح کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشور‌های اروپایی، استرالیا، چین و حتی آمریکا با واسطه‌گری چین از مشتریان آجیل و خشکبار ایرانی هستند. عمده اقلام صادراتی را خرما، کشمش، انجیر، فندق، زرشک و نخودچی تشکیل می‌دهند.
وی در خصوص سلامت محصولات وارداتی گفت: گاه در صورت نبودن نظارت در گمرک شاهد ورود محصول بی‌کیفیت بوده‌ایم. اتحادیه دارای کارشناسان حرفه‌ای است و ما آمادگی آن را داریم تا کارشناسانی را در اختیار گمرک قرار دهیم تا کیفیت محصولات وارداتی را بررسی کنند.
  • نظرات
به عنوان اولین نفر نظر ارسال نمایید.


نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
مشاور سئو