امروز جمعه ۲۹ تیر ,۱۳۹۷ | نقشه سایت | خوراک سایت

مجله اقتصادی توس اکو

سفارش تبلیغات
  • متن خبر
وزیر نیرو تاکید کرد؛

ضرورت مدیریت مصرف آب به جای جستجوی منابع جدید

وزیر نیرو گفت: طی سال های گذشته اشتباه راهبردی ما آن بود که به جای در پیش گرفتن شیوه های جدید و صحیح مدیریت مصرف آب، به جست و جوی منابع جدید آب برای تامین نیاز مردم رفتیم.
به گزارش توس اکو و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، رضا اردکانیان در آیین بهره برداری از طرح های آب و فاضلاب شهری مشهد افزود: امروز کشور ما در دسته بندی های مربوطه در حوزه آب در جهان به عنوان کشوری پرمصرف تلقی می شود.
وزیر نیرو اظهار کرد : مردم ما با وجود برنامه های گسترده کشوری در حوزه فرهنگسازی مصرف بهینه و صحیح انرژی اعم از آب و برق و گاز در یک سری از الگوهای مصرف انرژی نمره خوبی نمی گیرند.
وی گفت: این مساله ضمن توجه به افکار عمومی، تدبیر دستگاه های اجرایی برای اجرای برنامه های دقیق تر و شایسته تر را می طلبد تا عقب ماندگی ها در این حوزه سریعتر مرتفع شود.
اردکانیان با بیان اینکه کشور ما از تمدن ارزشمند و سابقه درخشانی در زمینه نگهداری و ذخیره منابع آبی برخوردار است ، افزود : اینک در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی باید در عرصه آب و برق و مدیریت منابع زیست محیطی تدابیر ویژه ای اتخاذ شود تا سالی به یاد ماندنی و ثمربخش را پیش رو داشته باشیم.
وزیر نیرو ادامه داد: در جلسه ای که امروز با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، موضوع مدیریت مصرف آب از ابعاد مختلف و حساسیت های مربوط به آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی افزود: هر چه بر روی منابع زیستی سرمایه گذاری کنیم و تلاش بیشتری در این زمینه انجام شود، اقدامات موثرتر و پرثمرتری را شاهد خواهیم بود.
اردکانیان اظهار کرد: هم اینک سالانه هفت میلیارد مترمکعب آب آشامیدنی و بهداشتی در کشور به مصرف می رسد که از این میزان ۴٫۳ میلیارد مترمکعب پساب تولید می شود و مدیران می توانند از این منبع آبی مطمئن فایده های بیشتری ببرند.
وی افزود: هم اینک بیش از ۲۰ میلیون هکتار زمین در دنیا با پساب آبیاری، نگهداری و حفاظت می شود و در واقع از این طریق می توان از آب استفاده های مکرر کرد و آن را برای تغذیه سفره های آب زیرزمینی برگشت داد.
وزیر نیرو گفت: امروز دنیا واژه ‘پساب’ را جایگزین ‘فاضلاب’ کرده است که همان آب است و به عنوان یک منبع آبی پایدار و مطمئن در کشورهای خشک و نیمه خشک به شمار می رود.
وی با اشاره به عملیات ساخت تصفیه خانه های هوشمند محلی در مشهد توسط شهرداری برای آبیاری فضای سبز گفت: این طرح بسیار هوشمندانه و مثمر ثمر است که دیگر استانهای کشور هم می توانند از آن الگوبرداری کنند.
اردکانیان اظهار کرد: هم اکنون ۱۸ طرح های آب و فاضلاب با سرمایه گذاری بیش از ۸۰۰ میلیون ریال در مشهد بهره برداری شده است و در این زمینه همکاری نزدیک دستگاه های اجرایی مانند شهرداری و شرکت آب و فاضلاب برای ساخت تصفیه خانه ها می تواند الگوی موثر و خوبی برای دیگر استانهای کشور باشد.
وی افزود: جمعیت ایران در حال نزدیک شدن به مرز ۱۰۰ میلیون نفر است و حال آنکه روند خشکی و کم آبی در کشور ادامه خواهد داشت، لذا باید در شیوه های رایج مصرف آب عمیقا تجدید نظر شود.

  • نظرات
به عنوان اولین نفر نظر ارسال نمایید.


نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
مشاور سئو