امروز یکشنبه ۲۸ مرداد ,۱۳۹۷ | نقشه سایت | خوراک سایت

مجله اقتصادی توس اکو

سفارش تبلیغات
  • متن خبر
محمد علائی سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی عنوان کرد:

کاهش ۴۱ درصد نزولات جوی نسبت به سال گذشته

 

محمد علائی سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه ۷۴ درصد اقلیم استان خشک و ۲۶ درصد آن نیمه خشک است، افزود:ارتفاع میانگین بارش استان در سال از ۲۲۱ میلیمتر به ۱۸۹ میلیمتر رسیده که ۱۴.۵ درصد کاهش را نشان می دهد همچنین از حجم آب های تجدید پذیر ۲۸ درصد کاهش یافته است و در سال جاری تا کنون فقط ۱۰۲ میلیمتر بارندگی داشتیم که نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد کاهش یافته است.
به گزارش توس اکو، وی با اشاره به اینکه کشاورزان سالانه ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب اضافه برداشت می کنند، ادامه داد:۸۵ درصد آب شهری مشهد به فاضلاب تبدیل می شود که اگر این اب را تسویه کنیم ۷۵ درصد آن تبدیل به آب قابل مصرف در بخش های دیگر می شود همچنین طرح انتقال آب از دریای عمان را باید به صورت جدی پیگیری کنیم.
سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه برای حل هر مشکلی باید شناخت مسئله، ارزیابی پیامدها و اجرای راه حل را انجام بدهیم، گفت:برابر قانون شرکت اب منطقه ای متولی تمامی فرصت ها و تهدیدهای حوزه آب است، آب یک فرابخش است و سازمان یا دولت به تنهایی نمی تواند این حوزه را مدیریت کند، مسئله آب آنقدر اهمیت دارد که در جلسه سران سه قوه و شورای عالی امنیت ملی مطرح می شود.
وی با اشاره به اینکه اصحاب رسانه می توانند در فرهنگ سازی الگوی مصرف آب یاری رسان باشند، اظهارداشت:آب حیاتی ترین مسئله زندگی است و به اقتصاد، توسعه، آرامش و تمامی جنبه های زندگی تاثیر دارد، ایرانیان ۸ هزار سال سرآمد مدیریت آب در جهان هستند.
علائی با تاکید بر اینکه توسعه عمرانی و اقتصادی استان به آب وابسته است، ادامه داد: به دلیل تغییر روش زندگی هم اکنون چند برابر نیاکان خودمان آب مصرف می کنیم و در حوزه آب اسراف کارترین مردم جهان هستیم، هم اکنون میزان برداشت آب بیشتر از بارش ها می باشد و متاسفانه سالانه نیم متر از سطح آبهای زیر زمینی استان نابود می شود.
علایی پیرامون تامین آب مورد نیاز صنایع آب بر از جمله طرح های فولادی استان با وجود بحران کم آبی گفت : توسعه در ایران باید آب محور باشد یعنی اگر قرار است در یک حوضه آبریز یا منطقه‌ای، توسعه‌ای انجام شود باید با منابع آبی و زیستی آن منطقه همخوانی داشته باشد. از این رو یکی از انتقادات جدی ما در موضوع مدیریت آب به ویژه در بخش اجرای طرح های کلان توسعه ملی و استانی، این است که توسعه ما برآمده از طرح زیست‌محیطی نیست.
علایی با تاکید بر این که اتفاقات این صنایع با سرمایه‌گذاری‌های کلانی طی سال های گذشته ایجاد ‌شده اند، ادامه داد: ما چاره ای به جز تامین آب آنها از خارج استان و دریایی عمان نداریم.
سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه میانگین برداشت منابع آبی تجدیدپذیر ۴۰ درصد است ولی در خراسان رضوی ۱۱۳ درصد برداشت می کنیم که این موضوع پیامدهای خطرناکی از جمله افت آبهای زیر زمینی، کاهش آب چاهها، قنات ها، رودخانه ها و شور شدن آب ها را به دنبال دارد، افزود:در ازای افت هر متر سطح آبهای زمین بین ۲ تا ۳ سانتی متر نشست می کند که این موضوع باعث ترک خوردن زمین و از بین رفتن اراضی کشاورزی، خطوط انرژی و ساختمان ها می شود.
وی با اشاره به اینکه در ۴۰ سال گذشته بارندگی به طور متوسط سالانه ۱.۱ دهم میلیمتر کم شده است ولی برداشت ها افزایش پیدا کرده، اظهارداشت:نبود تشکل های مردمی در مدیریت آب به آن ضربه می زند با اینکه در حوزه مدیریت منابع آب خدمات ارزشمندی انجام شده اما باید فاضلاب ها تسویه شوند تا به آب هایی برای استفاده تبدیل شوند، باید به مدیریت چرخشی آب جدی تر توجه شود.
علائی سازگاری یا کم آبی و استفاده از تمام ظرفیت ها را ۲ راهبرد اصلی مدیریت منابع آب دانست و گفت:در تمامی بخش ها آب را به صورت بیمار گونه مصرف می کنیم که باید در راستای حل آن اقدام کنیم، باید از اضافه برداشت ها، آلودگی منابع آب و حفر چاه های غیر مجاز جلوگیری کنیم،۱۰۰ درصد چاه های کشاورزی مجهز به کنتور حجمی شدند و بیش از ۵ هزار حلقه چاه غیر مجاز در خراسان رضوی طی ۳ سال مسدود شده است.

  • نظرات
به عنوان اولین نفر نظر ارسال نمایید.


نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
مشاور سئو